Informacja o załatwianiu spraw odn. cudzoziemców. Konsekwencji przebywania cudzoziemców na terytorium RP naruszających obowiązujących przepisy.
Zespół do spraw cudzoziemców realizuje ustawowe zadania Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie w zakresie:
-
Przygotowywania informacji o cudzoziemcach dla potrzeb postępowań administracyjnych prowadzonych przez Wojewodę Zachodniopomorskiego, dotyczących legalizacji pobytu w zakresie:
-
udzielenia zezwolenia cudzoziemcowi na zamieszkanie na czas oznaczony,
-
udzielenie zezwolenia na osiedlenie się lub rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
-
nabycie obywatelstwa polskiego,
-
zarejestrowania pobytu członka państw Unii Europejskiej,
-
udzielenia wizy repatriacji.
Wszelkie formularze i informacje dotyczące legalizacji pobytu cudzoziemca na terytorium RP dostępne są na stronie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie www.bip.szczecin.uw.gov.pl
-
Komendant Wojewódzki Policji udziela informacji o cudzoziemcu ubiegającym się o zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony i osiedlenie się oraz zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego oraz członka państw Unii Europejskiej uwzględniając przede wszystkim okoliczności czy pobyt cudzoziemca na terytorium RP nie będzie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.
-
Opracowywania dokumentów dotyczących cudzoziemców zatrzymanych przez jednostki organizacyjne Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz przygotowywaniu wniosków do Wojewody Zachodniopomorskiego w Szczecinie o wydalenie tych cudzoziemców z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
-
Przygotowywaniu wniosków do Sądów Rejonowych o przedłużenie okresu pobytu w aresztach w celu wydalenia.
-
Nadzór nad postępowaniami administracyjnymi w sprawach dotyczących wydania decyzji w imieniu komendantów Miejskich i Powiatowych Policji woj. zachodniopomorskiego o zobowiązaniu do opuszczenia terytorium Rzeczpospolitej Polskiej wobec cudzoziemców zatrzymanych przez określone komórki organizacyjne Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
-
Opracowywaniu i przygotowywaniu wniosków do Wojewody Zachodniopomorskiego o udzielenie zgody dla cudzoziemców na pobyt tolerowany lub jej cofnięcie.
-
Nadzór, realizacja i współdziałanie z jednostkami Policji woj. zachodniopomorskiego w ramach kontroli legalności pobytu i zatrudnia cudzoziemców.
-
Współpraca w zakresie kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP z Pomorskim i Morskim Oddziałem Straży Granicznej.
-
Opracowywaniu i uaktualnianiu zasad postępowania wobec cudzoziemców naruszających obowiązujący porządek prawny na potrzeby jednostek organizacyjnych Policji.
-
Prowadzeniu szkoleń dla funkcjonariuszy jednostek organizacyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie z zakresu obowiązujących przepisów o cudzoziemcach.
Zespół realizuje zadania ustawowe w imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie wynikające z następujących aktów prawnych:
-
Ustawa z dnia 13-06-2003 roku o cudzoziemcach (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 234 , poz. 1694).
-
Ustawa z dnia 13.06.2003 roku o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r. Nr 234, poz. 1695).
-
Ustawa z dnia 14-07-2006 roku o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2006 r. Nr 144, poz. 1043).
-
Ustawa o obywatelstwie polskim, z dnia 15 lutego 1962 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 28, poz. 353 ze zmianami)
-
Ustawa o repatriacji, z dnia 09 listopada 2000 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1118)
-
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12.08.2003 roku w sprawie sposobu przeprowadzania kontroli legalności pobytu Cudzoziemców na terytorium RP (Dz. U. z 2003 r. Nr 146, poz. 1426).
KONSEKWENCJE PRZEBYWANIA CUDZOZIEMCÓW NA TERYTORIUM RP NARUSZAJĄCYCH OBOWIĄZUJĄCE PRZEPISY
Wobec cudzoziemca można wydać decyzję zobowiązującą go do opuszczenia terytorium RP w terminie do 7 dni, którą wydaje komendant wojewódzki Policji, komendant powiatowy (miejski) Policji jeżeli:
-
przebywa na tym terytorium bez wymaganej wizy, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony i zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE;
-
wykonywał pracę niezgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy albo podjął działalność gospodarczą niezgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie w Rzeczypospolitej Polskiej;
-
nie posiada środków finansowych niezbędnych do pokrycia kosztów pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie może wskazać wiarygodnych źródeł ich uzyskania;
Naruszenie ww. przepisów powoduje, iż wobec cudzoziemca można wydać również decyzję o wydaleniu z terytorium RP, podobnie jak w przypadku nie zastosowania się przez niego do decyzji zobowiązującej do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Decyzje o wydaleniu wydaje wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca lub miejsce ujawnienia faktu albo zdarzenia będącego podstawą do wystąpienia z wnioskiem o wydalenie cudzoziemca.
Wydanie decyzji o zobowiązaniu do opuszczenia terytorium RP w terminie 7 dni skutkuje zakazem wjazdu do Polski przez okres 1 roku od daty wystawienia decyzji.
Wojewoda, na wniosek komendanta wojewódzkiego Policji, może także wydać decyzję o wydaleniu cudzoziemca gdy:
-
przebywa na tym terytorium bez wymaganej wizy, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony i zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE;
-
wykonywał pracę niezgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy albo podjął działalność gospodarczą niezgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie w Rzeczypospolitej Polskiej;
-
nie posiada środków finansowych niezbędnych do pokrycia kosztów pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie może wskazać wiarygodnych źródeł ich uzyskania;
-
jego dane są wpisane do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany, jeżeli wjazd cudzoziemca na to terytorium nastąpi w okresie obowiązywania wpisu;
-
jego dalszy pobyt stanowiłby zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego albo naruszałby interes Rzeczypospolitej Polskiej;
-
niezgodnie z przepisami przekroczył lub usiłował przekroczyć granicę;
-
dobrowolnie nie opuścił terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie określonym w decyzji:
- zobowiązaniu do opuszczenia tego terytorium,
- o odmowie udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony,
- o cofnięciu zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony;
-
nie wywiązuje się ze zobowiązań podatkowych wobec Skarbu Państwa;
-
zakończył odbywanie kary pozbawienia wolności orzeczonej w Rzeczypospolitej Polskiej za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
-
został skazany w Rzeczpospolitej Polskiej prawomocnym orzeczeniem na karę pozbawienia wolności podlegającą wykonaniu i istnieją podstawy do przeprowadzenia postępowania o przekazanie go za granicę, w celu wykonania orzeczonej wobec niego kary;
Wyjazd cudzoziemca w związku z wydaniem decyzji o wydaleniu z terytorium RP skutkuje zakazem wjazdu do Polski przez okres 3 lub 5 lat (3 lata - wyjazd na własny koszt, 5 lat - wydalenie na koszt Skarbu Państwa) .
KONTROLA LEGALNOŚCI POBYTU CUDZOZIEMCÓW NA TERYTORIUM RP
Policja jest jednym z organów uprawnionym do kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP. Kontrola polega na wezwaniu cudzoziemca do okazania:
-
dokumentu podróży,
-
wiz,
-
kart pobytu,
-
zezwoleń na zamieszkanie na czas oznaczony,
-
zezwoleń na osiedlenie się,
-
zezwoleń na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnoty Europejskiej;
-
polskich dokumentów podróży dla cudzoziemca,
-
tymczasowych polskich dokumentów podróży dla cudzoziemca,
-
tymczasowych zaświadczeń tożsamości cudzoziemca,
-
dokumentów podróży przewidzianych w Konwencji dotyczącej statusu uchodźców, sporządzonej w Genewie,
-
zezwoleń na pracę na terytorium RP w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu,
-
zaproszenia,
-
dokumentu potwierdzającego rezerwację i opłacenie w RP zakwaterowania i wyżywienia,
-
waluty polskiej lub zagranicznych środków płatniczych, które mogą być w RP legalnie wymienione, niezbędnych do pokrycia kosztów pobytu na terytorium RP
-
czeku podróżnego lub karty kredytowej,
-
zaświadczenia o posiadaniu środków płatniczych w banku mającym siedzibę na terytorium RP,
-
dokumentu potwierdzającego przyznanie stypendium,
-
dokumentu potwierdzającego pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium RP.
Wyniki kontroli wykorzystuje się do stwierdzenia legalności pobytu lub ewentualnego formułowania wniosków o wszczęcie postępowania administracyjnego o zobowiązanie do opuszczenia terytorium RP lub o wydalenie cudzoziemca.
Wydział realizuje ponadto inne zadania służbowe zlecone przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie oraz przez inne uprawnione organy, a także zadania wynikające z porozumień zawartych z innymi podmiotami.